Trabzonspor'un cezası kaldırılır mı? Spor Hukukçusu açıkladı

Manchester City’nin Avrupa kupalarından 2 yıl men cezasının kaldırılmasının ardından benzer nedenle CAS’a başvuran Trabzonspor’un da umudunu arttı.

Spor Hukukçusu Anıl Dinçer, City’nin cezasının kaldırılmasını ve Trabzonspor’un CAS olayını değerlendirdi.

İşte Spor Hukukçusu Anıl Dinçer’in açıklamaları…

Manchester City’e hangi gerekçeyle bu ceza verildi ve neden bu ceza kaldırıldı?

”Bugün CAS, Manchester City hakkında bir karar verdi. Bu karara göre 2 yıllık UEFA müsabakalarından men cezası kaldırıldı ve 30 milyon Euro para cezası ise 10 milyon Euro’ya düştü. Burada Manchester City’e ilişkin konu şuydu; 14 Şubat 2020 tarihinde UEFA Finansal Kontrol Kurulu, Manchester City hakkında 2012-2016 yıllarında Finansal Fair Play hükümlerine aykırı davrandığı gerekçesiyle bir men cezası ve tazminat cezası verdi. Peki nasıl aykırı davrandı? Farklı belgeler sunduğu iddiasıyla ve farklı yollarla kulübe para aktarıldığı iddiasıyla aykırı davrandı. Bunun sonucunda men cezası ortadan kaldırıldı. 30 milyon Euro’luk tazminat ise 10 milyon Euro’ya indirildi. UEFA’nın da 10 milyon Euro ceza vermesinin sebebi; Evet belgeler farklı, kulübe farklı yollarla para aktarıldığı iddia edildi. Ancak biz bunu kanıtlayamadık. Buna rağmen de Manchester City, bu belgelerin gönderilmesinde, zamanlamada yada gönderilen belgelerin niteliğinde bazı yanlışlıklar yaptı. Bundan dolayı da 10 milyon Euro ceza verildi”
Manchester City’e verilen ceza akıllara şu soruyu getirdi: Trabzonspor’un da cezası kaldırılır mı?

”Bu durumla Manchester City’nin bir ilişkisi var mı? Baktığımız zaman Finansal Fair Play hükümlerine aykırı davranılma, UEFA hükümlerine aykırı davranılma konusu var ancak konunun içeriği itibariyle Trabzonspor’da farklı bir durum var. Trabzonspor’da 2016 yılında UEFA ile yapılan bir anlaşma var. Bu anlaşma; 2016-2019 arası 3 sezon boyunca çalışan harcamalarının azaltılması, transferde elde edilen gelirden fazla harcama yapılmaması, her sene Trabzonspor tarafından UEFA’ya finansal gelişim raporları sunulması, borcun azalması ve kayıtlı oyuncu sayısının 25’ten 22-23’lere azaltılmasına ilişkindi.

”Burada UEFA şunu saptadı; 2016 yılında 3 sezonu kapsayacak şekilde bir anlaşma yapmıştık. 5 Temmuz 2019’da Trabzonspor’un bunu ihlal ettiğini anladık. Bundan dolayı 2020/21 yada 2021/22 sezonlarından birinde Trabzonspor’u UEFA müsabakalarından men edeceğiz kararı çıktı. Bu karar 3 Haziran’da çıktı. 16 Temmuz’da da CAS kararı çıkacak.”

”Trabzonspor, UEFA’nın bu kararına karşı CAS’a başvurdu. Eğer ki CAS, UEFA’yı haklı bulursa Trabzonspor 1 yıl men edilecek. Trabzonspor haklı bulunursa Bordo – Mavili ekip seneye Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanacak. Kısacası Manchester City olayında farklı yollarla kulübe para aktarılması, farklı belgelerin sunulması iddiaları var. Trabzonspor’da ise UEFA, ‘’Finansal durumun kötü. Sen Avrupa’da bu finansal durumunla mücadele edemezsin. Etmeni de istemiyorum. Finansal durumunu şu tarihe kadar yerine getir eğer getirmiyorsan seni UEFA müsabakalarından men edeceğim’’ dedi ve bunu da yerine getirdi. ” (Fanatik)

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Fenerbahçe'de Mevlüt Erdinç şoku!

  HIZLI YORUM YAP

  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Spor61.Net'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Spor61.Net'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.